image

PeyamaKurd - Erbil ve Urmiye valilikleri arasında varılan anlaşma sonucu, Kürdistan Bölgesi ile Rojhılat arasında yeni bir ticari sınır kapısı açıldı.

Açılan yeni ticari sınır kapısına yönelik Hacı Omeran Uluslarası Sınır Kapısı Sözcüsü Sirwan Hüseyin yaptığı açıklamada şu sözleri dile getirdi:

“22 Şubat 2022’de Erbil ve Urmiye valiliklerinin imzaladığı anlaşmanın 12. maddesine göre, Hacı Omeran ile Piranşar arasında 3 kapının olması kararı alınmıştı.

Bununla birlikte ticari faaliyetlerin hızlandırılması, sınır turizmi ve iş insanları ile turistler için kolaylık sağlanması amaçlanmaktadır. Bugün karar uygulanmaya konuldu ve üçüncü kapı açıldı.”

Hüseyin, ayrıca kapının sadece Kürdistan Bölgesi ile Rojhılat arasında yapılan ticaret, ithalat ve ihracat için kullanılacağını vurguladı.

Hacı Omeran Uluslararası Sınır Kapısı, Nisan 2008 yılında Kürdistan Bölgesi ile İran arasında varılan anlaşma sonucu resmi statüye kavuşmuştu. Hacı Omeran Sınır Kapısı, başkent Erbil’in Çoman ilçesinde yer alıyor.