image

PeyamaKurd - İran’da Perşembe günü idam edileceği açıklanan Kürt aktivist Ramin Hossein Panahi’nin infazının geçici olarak durdurulduğu açıklandı.

İran’da 23 Haziran 2017 tarihinde yaralı olarak yakalanan 24 yaşındaki Kürt aktivist Ramin Hossein Panahi’nin mahkeme kararı ile Perşembe günü idam edilmesine karar verilmişti.

Sine Cezaevi’nde tutulan Panahi’nin, idam edileceğinin açıklanmasından kısa bir süre sonra yeğeni Niştiman Hossein Panahi kendini asarak yaşamına son vermiş, Af Örgütü de idamı durdurma çağrısında bulunmuştu.

Ramin Hossein Panahi için kurulan Destek Komitesi, Twitter üzerinden idam kararının geçici olarak durdurulduğunu açıkladı.

Yapılan açıklamada şöyle:

“Her birinize en samimi teşekkürlerimizi ve şükranımızı sunmak istiyoruz. Son 24 saat çok duygusaldı ve hala Ramin Hossein Panahi’nin infazının aniden geçici olarak durdurulma haberinden ötürü biraz şaşkın bir durumdayız.”

Uluslararası Af Örgütü’nün Ortadoğu ve Kuzey Afrika Araştırma ve Savunuculuk Direktörü Philip Luther de bu haber üzerine “Harika haber! Umalım ki geçici bir ceza ertelemeden daha fazlasıdır”dedi.

İran Af Örgütü’nün açıklaması ise:

“Kamuoyu baskısı ve savunuculuk gayreti sayesinde Ramin Hossein Panahi artık şimdilik idam riski altında bulunmuyor! Lütfen idam kararının ve hükmünün bozulması için harekete geçmeye ve İranlı otoritelere çağrıda bulunmaya devam edin.”