image

PeyamaKurd - Kültür, Dil ve Eğitim Sempozyumu'nda konuşan dilbilimci ve yazarlar, Kürtçenin asimilasyon tehlikesine karşı uyarıda bulundu.

Batman’da dilbilimci ve yazarların katılımıyla Kültür, Dil ve Eğitim Sempozyumu düzenlendi.

Dilbilimciler, asimilasyon tehlikesine karşı uyardı!

Sempozyuma katılan dilbilimci ve yazarlar, uluslaşmada dilin önemine dikkat çekerek, asimilasyon tehlikesine karşı uyarıda bulundu.

Batman Barosu binasında Ari Derneği tarafından düzenlenen sempozyuma siyasetçiler, dilbilimciler ve yazarlar katıldı.

"Kürtçe bilip konuşmayanlar var"

Sempozyumun ilk oturumunda Faysal Özdemir’in moderatörlüğünde dilbilimciler Sami Tan ve  Mikail Bülbül birer sunum gerçekleştirdi.

“Kuzey Kürdistan’da dilin durumu kötü” diyen Mikail Bülbül, “Kürt dilinin nesillere aktarımı açından bir darbe söz konusu. Kürtçe bilip konuşmayanlar var. Bu tür sempozyumlar bu konularda bir bilinç oluşturulması için önemli” ifadelerini kullandı.

“Tüm kapılar Kürt diline kapanıyor"

Kürt diliyle ilgili yapılan tüm çalışmaların engellendiğini söyleye dilbilimci Sami Tan, “Tüm kapılar Kürt diline kapanıyor. Amaçlar doğrulusunda tüm kapılar Türkçe için açılıyor” dedi.

İkinci oturumda Ziya Mukriyani modratörlüğünde Bahoz Baran, Şerif Derince, Behruz Şucai ve Haydar Diljen gibi dilbilimci ve yazarlar “dil ve asimilasyon” konusunda görüşlerini paylaştı.

Dilbilimci Bahoz Baran, Kürt toplumun önemli şahsiyetlerinin toplumu Kürtlerin dikkatini Kürt diline çekmesi ve bu konuda teşvik edici olması gerektiğini ifade etti.