image

PeyamaKurd – Türkiye’de 31 Mart yerel seçimleri için oy verme işlemleri başlar başlamaz, Kürt kentlerinden ihlal haberleri de gelmeye başladı.

İhlal haberlerinin ilk geldiği şehirler Şırnak ve ilçeleri ile Diyarbakır'ın Bismil ilçesi oldu.

Seçmen kaydırması ile sürekli gündeme gelen Şırnak’ta seçmenler, sabahın erken saatlerinde oy kullanacakları okullara giderek oylarını veriyor.

Oy verme işlemi devam ederken, AKP üyelerinin (okul sorumlusu) yasal olmayan kartlar ile okullara giriş yaptığı ve sınıfları gezdiği ifade edildi.

Şırnak'ta Edip Başer İlköğretim Okulu'nda bin 114 nolu sandıkta, 317 seçmen bulunurken bunlardan sadece 6'sının Şırnaklı olduğu geriye kalan 311 kişinin ise kentte yerleştirilen askerlerden oluştuğu öğrenildi. 

Yüzlerce polis ve JÖH Kurdistan'ın kuzeyinde çeşitli yerlere yerleştirildi. Bunların çoğu ikameti olmayan yerlerde oylarını kullanıyor. Gelen bilgilere göre listede isimleri yok ve 142 nolu "seçim görev kağıdı" da olmadan (Halfeti’de)bir okulda oy kullandıktan sonra topluca diğerine geçip orada da kullanıyorlar.

Cizre'de ise, gezici heyetlerin gezdiği okulların kiminde HDP müşahiterinin alınmadığı belirtildi. Alınmayan müşahitler için sorumlular tarafından alınmak istenen tutanağa da polisler tarafından izin verilmiyor.

Beytüşşebap'ta ise kimi okullarda yasal olmamasına rağmen askerlerin askeri üniformayla oy kullandığı kaydediliyor.