image

PeyamaKurd - Batman'da bir kafede sahneye çıkan 'O Ses Türkiye' yarışması birincisi Dodan, Kürtçe şarkı söylerken polis tarafından sahneden indirildi. Batman Valiği olaya konu olan mekanın 'faaliyetten men' edildiğini açıkladı. Valilik, kafenin 'canlı müzik ve alkol ruhsatı' olmadığı için kapatıldığını söyledi.

Valilik tarafından yapılan söz konusu açıklamada, "Sosyal medyada 'Batman'da polisin Kürtçe şarkı söyleyen sanatçıyı engellediği' yönünde çıkan haberler tamamen asılsızdır. Yapılan işlem, alkol satışı ve canlı müzik ruhsatı olmadan çalışan iş yerine uygulanan faaliyetten men işleminden ibarettir" ifadeleri yer aldı.

Dün ne olmuştu?

Şarkıcı Dodan dün akşam Batman’da bir kafede sahneye çıktı. O esnada kafeye gelen polis ekipleri, sahnede olan ve  şarkı söyleyen Dodan’ın elinden mikrofonu almış ve programı durdumuştu. ‘Ey dilberê’yi söylerken Dodan’ın elinden mikrofonu alan polis, “O Ses Türkiye yarışmasında yasak olduğu gibi Batman’da da yasak Kürtçe söylemek” demişti.

Polise tepki gösteren Dodan ise “Siz bir vatandaşsınız, ben de bir vatandaşım. Sizin yasal haklarınız olduğu kadar benimki de var: Doğru mu? Siz burada görev alabiliyor olabilirsiniz, ben de İstanbul’dan buraya konser için geldim. Sizin benim elimden mikrofonu çekmeye hakkınız yok. Ben 42 yaşında bir adamım. Senden daha büyük bir adam olarak söylüyorum. Sen benden çok gençsin” demişti.