image

PeyamaKurd - Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Afrika kıtasındaki ülkelerin dünya meselelerinde dayanışma göstermesi ve özgürleşme sürecini yürütmesinin Fransa'yı neo-sömürge nüfuz alanını daralttığı için gerdiğini dile getirdi.

Lavrov, Birleşik Rusya Partisi'nin toplantısında yaptığı konuşmada uluslararası konuları ele aldı.

Sömürgecilerin suçlarının zaman aşımının olmadığını kaydeden Lavrov, üstelik bunların sömürge iç güdülerinin de kaybolmadığına dikkati çekti.

Lavrov, "Bu amaçla, Batı uluslararası ilişkilerin demokratikleşme sürecini yavaşlatmaya devam ediyor. Bu amaçla dünya çoğunluğuna agresif şekilde neo-sömürgeci Amerikan merkezli bir düzen dayatıyor. Fransa Mayotte, İngiltere Chagos Takımadalarını BM kararına rağmen elinde tutuyor" dedi.

Afrika ile ilgili politikaları da ele alan Lavrov, Rusya'nın Afrikalı meslektaşlarının haklı taleplerini desteklemeye devam ettiğini dile getirdi.

Rusya'nın gelişmekte olan ülkelerin dekolonizasyon sürecini tamamlama ihtiyacı hakkında onlarla dayanışma içinde olduğunu belirten Lavrov, “Örneğin, Fransa, Komorlar’dan ayrılmış Mayotte Adası üzerindeki kontrolü ve egemenliğini hala elinde tutuyor. Bunu, Paris'in adayı Komorlar'a iade etmesi çağrısı yapan Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun (BMGK) kararlarına rağmen yapıyor. Aynı şekilde Londra'nın Mauritius'tan aldığı Chagos Takımadaları için de geçerli" ifadesini kullandı.