image

PeyamaKurd -  Libya Dışişleri Bakanı Muhammed Tahir Siyala ile görüşen Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, "Tüm tarafları diyalog kurmaya teşvik etmek ve savaş söylemine, özellikle de askeri eylemlere yeniden dönme çabalarını engellemek lazım" ifadesini kullandı.

Libya'nın doğusundaki güçlerin lideri Halife Hafter'in savaş hazırlığı çağrısına değinen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, askeri eylemlere yeniden dönme çabalarının engellenmesi gerektiğini vurguladı.

Askeri eylemlere yeniden dönme çabaları engellenmeli"

Sergey Lavrov ve Libya Dışişleri Bakanı Muhammed Tahir Siyala, başkent Moskova'daki görüşmelerinin ardından basın toplantısı gerçekleştirdi.

Lavrov basın açıklamasında, Libya'nın doğusundaki güçlerin lideri Halife Hafter'in savaş hazırlığı çağrısını değerlendirerek, "Tüm tarafları diyalog kurmaya teşvik etmek ve savaş söylemine, özellikle de askeri eylemlere yeniden dönme çabalarını engellemek lazım" sözlerine yer verdi.

Ortak basın açıklamasında Türkiye ve Rusya'nın Libya meselesinin çözümüyle ilgili başkent Moskova'da görüşmeler yaptığını hatırlatan Lavrov, "Bu konuda Rusya ve Türkiye arasındaki iş birliği, Libya'da tarafların ve bu ülkenin komşularının Berlin Konferansı'na katılmalarını sağladı. Bu da Libya ile ilgili belgenin kabul edilmesini sağladı" dedi.

"Siyasi çözümlerin başarısızlık riski var, durum ciddi"

Lavrov, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki duruma yönelik bu bölgelerde çatışma potansiyelinin olduğuna dikkati çekerek "Bu, Arap Baharı süreçlerinden yararlanmaya çalışan Batı'nın jeopolitik deneylerinin bir sonucudur" değerlendirmesine yer verdi.

Ayrıca Filistin meselesine de değinen Lavrov açıklamasında şunları dile getirdi:

"Bu meselenin siyasi çözümünün başarısız olma riskleri var. Burada durum çok ciddi. Diğer durumlarda olduğu gibi, bu durumda da Filistinliler ve İsrailliler arasında doğrudan müzakerelerin yeniden başlatılması için Birleşmiş Milletlerin liderlik rolüne ihtiyaç var."