image

PeyamaKurd - Bugün Avrupa Parlamentosu'nda Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski'nin konuşmasının ardından açıklamada bulunan Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Birliği'nin (AB) kaderinin Ukrayna savaşıyla tehlikede olduğunu ileri sürdü.

Yapılan açıklamada, "Bugün Rusya'nın yaptıklarına nasıl tepki verdiğimiz dünya düzeninin geleceğini belirleyecek" diyen von der Leyen, "Ukrayna'nın kaderi tehlikede, bizimki de öyle. Demokrasilerimizin doğasında var olan gücü göstermeliyiz” açıklamasında bulundu.

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel ise bu oturumda, AB kurumları ve hükümetlerinin, Ukrayna'nın AB'ye katılım başvurusunu ciddi bir şekilde tartışmak ve Kiev'in "meşru" talebine yanıt vermek zorunda kalacağını dile getirdi.

Yaşanan son gelişmelere değinen Michel, Ukrayna'nın talebinin "sembolik" olmasına rağmen, AB’nin genişletilmesi konusunda birleşik bir tutum olmadığını kaydetti.

Ayrıca Avrupa Parlamentosu’nda konuşan Michel, “Zor olacak, Avrupa'da farklı görüşlerin olduğunu biliyoruz” sözlerine yer verdi.