image

PeyamaKurd - Ukrayna-Rusya savaşından Kiev yönetimine AB'den askeri ve mali destekler sürüyor. Yeni yardımlar için açıklamada bulunan Avrupa Birliği (AB), Ukrayna'ya 1 milyar euro makro finansal destek verdiğini duyurdu.

Resmi sosyal medya hesabı üzerinden yeni yardımla ilgili açıklama paylaşan Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ukrayna ekonomisine yardımcı olmak için hazırlanan makro finansal yardıma değindi.

Von der Leyen açıklamasında, "Ukrayna'ya 500 milyon euro ilave makro finansal yardımda bulunduk" diyerek, Ukrayna'ya yarın 500 milyon euro daha göndereceklerini ifade etti.

Ukrayna'ya yapılan acil yardım paketine değinen Von der Leyen, "Bu 1 milyar euro, Ukrayna'nın acil finansal ihtiyaçlarını karşılamasına ve ülkenin kuvvetlendirilmesine yardımcı olacaktır" mesajında bulundu.

AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, haziran ayında, Ukrayna'ya yeni destek sağlayacaklarını, bu çerçevede ülkeye 2022'de 9 milyar euroya kadar yeni makro finansal yardım vermeye hazırlandıklarını açıklamıştı.