image

PeyamaKurd - Libya'da seçim ve anayasa çalışmaları kapsamında Libya Siyasi Diyalog Komitesi’nin video konferans ile gerçekleştirdiği oturum iki gün süren hararetli tartışmaların ardından tamamlanırken oturumda, daha önce hukuk komitesi tarafından önerilen seçimler için ‘anayasal temel’ konusunda herhangi bir somut karara ulaşılamadı.

Yapılan oturumda Libya'da anayasa ve bir sonraki cumhurbaşkanı seçme mekanizması konunda da yeni anlaşmazlıklar ortaya çıktı. Yaşanan bu durum, Birleşmiş Milletler Libya Özel Temsilcisi Jan Kubis’i geçen perşembe günü “Libya’da son on yılda biriken tüm sorunlara çözüm bulmaya çalışılıyormuş gibi davranıldı” açıklamasını yapmaya yöneltti.

Oturumda hazır bulunan bazı katılımcıların konuşmalarında, anayasa taslağıyla ilgili referandum ve ülkenin bir sonraki cumhurbaşkanının nasıl seçileceğine ilişkin önceki tutumların ‘tam tersi’ bir duruş yaşanırken Diyalog Forumu üyesi Abdurrahman es-Suveyhili durumla ilgili olarak şunları söyledi:

“Seçimlerin düzenlenmesiyle ilgili tavırlarını tamamen değiştiren siyasi isimler var. Bu isimler, forumun Tunus ve Cenevre’deki önceki toplantılarında, seçimlerin yapılmasını kesin bir şekilde destekliyorlardı.”

Seçim ve anayasa tartışmalarında yer alan katılanlardan bazıları, yol haritasını ters yüz etmeye yönelik girişimlerin var olduğu yönündeki açıklamalarla ilgili ikiye bölündü.

Öte yandan katılımcılardan bazıları, anayasa taslağına ilişkin referandumdan bahsetmenin ‘engelleme girişimi’ olduğunu savunurken bazıları ise anayasa olmadan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılmasının ‘bölünmeye yol açacağı ve Libya krizini derinleştireceği’ görüşünde.