image

PeyamaKurd - Libya’da Kaddafi döneminin etkili komutanlarından biri olan Halife Hafter liderliğindeki güçler, ulusal birlik hükümetinin merkezi olan başkent Trablus’un güneyinde kendilerine bir hava saldırısı düzenlendiğini ifade etti.

Trablus’un 50 kilometre güneyindeki El Aziziye bölgesinde bulunan Hafter’in liderdiğindeki güçler, Misrata şehrinin batısından havalandıklarını söyledikleri bir uçak tarafından hedef alındıklarını duyurdu.

Bölgedeki güçler, uluslararası toplum tarafından da tanınan Trablus merkezli birlik hükümetini destekliyor.  Bu arada Trablus’ta bir basın toplantısı düzenleyen BM’nin Libya Özel Temsilcisi Ghassan Salame Libyalı tarafları bir araya getirecekleri görüşmeleri önceden planlandığı gibi 14 Nisan’da başlatmaya kararlı olduklarını dile getirdi.

BM Yetkilisi Salame’nin bu açıklaması, Hafter’den Trablus’un denetimini ele geçirme emri alan güçlerin temsilcilerinin, başkentin güneyindeki kırsal kesimlere ilerleyip buradaki eski uluslararası havaalanını ele geçirdiklerini söylemelerinden bir gün sonra yapıldı.