image

PeyamaKurd - Libya'daki seçimlerle ilgili bir haber yayımlayan İngiltere merkezli The Times gazetesine göre, Libya’nın merhum eski lideri Muammer Kaddafi’nin oğlu Seyfulislam, yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmayı planladığı ileri sürüldü.

Libya'da bir zamanlar babasının halefi olarak görülen Seyfulislam, 10 yıl önce Libya çölünde yakalandığından beri kamuoyu önünde ne görüldü, ne de kendisinden haber alındı.

"Kaddafi'nin oğlu adaylığını açıklayacak"

Bu süreçte İngiltere’de eğitim gören Seyfulislam, Batılı diplomatlarla kamusal hayata dönüşüne dair güveni kanıtlamak amacıyla iletişim kuruyor. Ancak Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından savaş suçları nedeniyle hala aranıyor.

Kaddafi'nin halefi olan Seyfulislam’ın yardımcıları gazeteye, yakında adaylığı hakkında bir açıklama yapacağını duyurdu.

Yayımlanan habere göre Seyfulislam 24 Aralık’ta yapılması planlanan seçimlere katılmayı planlıyor, ancak bazı muhalifler seçim yasasına onun aday olmasını engelleyecek bir madde eklemek isteyebileceğinden, seçim yasası onaylanmadan adaylığını açıklamanın erken olduğunu düşünüyor.

Rusya, Seyfulislam'ın adaylığını destekliyor

Cumhurbaşkanlığı adaylığına hazırlanan Seyfulislam 2011’de bazı devrimciler tarafından yakalanmıştı, 2015’te ise idama mahkum edildi ve iki yıl sonra serbest bırakıldı.

Seyfulislam'a yakın kişiler, babasını devirmede bazı Batılı ülkelerin oynadığı rolden ve bunun ailesinde yol açtığı felaketten hâlâ üzgün olduğunu, ancak sayfayı çevirmek istediğini ve Rusya’nın Seyfulislam’ın adaylığını desteklediğini belirtti.