image

PeyamaKurd - 23 Ekim'de Cenevre'de düzenlenen ve 5+5 Ortak Askeri Komite toplantıları sonucunda Birleşmiş Milletler(BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in Libyalı taraflar arasında imzalanan kalıcı ateşkes anlaşması uyarınca tüm yabancı savaşçıların cumartesi gününe kadar ülkeyi terk etmesi için verdiği süresi doldu.

BM öncülüğünde gerçekleştirilen Cenevre anlaşmasına göre ateşkes ve yabancı güçlerin Libya'dan çıkması için belirlenen 90 günlük süre doldu.

Ülkedeki yabancı savaşçıların hala Libya’da olması Libya’daki tarafların anlaşmanın şartlarını uygulamadaki ciddiyetine ilişkin soru ve şüpheleri de beraberinde getirdi.

Yapılan anlaşmaya kapsamında, askeri birlikler ve silahlı gruplar arasındaki cepheler boşaltılmalı ve  bu güçler üslerine çekilmelidir. Ayrıca bu güçler 90 gün içerisinde Libya’dan çekilmeli.

Bununla birlikte Libya'daki eğitimle ilgili askeri anlaşmalar ertelenmeli ve tüm eğitim ekipleri bir anlaşma yapılana kadar bölgede ayrılmalı.

Öte yandan Libya Ulusal Ordusu Ahlaki Rehberlik Dairesi Başkanı Tuğgeneral Halid El Mahcup, El Arap’a konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Ankara hala Libya’ya müdahale ediyor. Libya’ya savaşçı ve silah gönderiyor, eğitim anlaşmaları imzalıyor. Parlamento ise Türk güçlerinin Libya’daki varlığının uzatılmasını onayladı. Bu nedenle Cenevre anlaşmasının maddeleri yerine getirilmedi."

Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu (UNSMIL) Temsilcisi Stephanie Williams, Libya’da 20 bin savaşçı ve 10 bin yabancı üssün olduğunu ve bunların ülkeden çıkarılmasının önemli olduğunu belirtti.