image

PeyamaKurd - Libya’daki gelişmelere ilişkilerine değinen Libya'nın doğusundaki geçici hükümetin Dışişleri Bakanı Abdulhadi Huveyj, Türkiye'nin Libya'ya bin paralı asker gönderdiğini ileri sürdü. 

Abdulhadi Huveyj, Rus haber ajansına Libya ile ilgili yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: 

"Türkiye'den Libya'ya bin paralı asker gönderildi. Üstelik Libya'nın kaynaklarıyla ve bunu yapan tanınmamış hükümetin kendisi. İktidarı kimlerin elleriyle ve hangi bedeller karşılığında ele geçirdikleri umurlarında değil. 

Hem Trablus'ta hem de ülkemizin diğer bölgelerinde her gün suç işliyorlar. Bu hükümet sık sık Ruslar da dahil olmak üzere diğer ülkelerin vatandaşlarını kaçırıyor.” 

Libyalı bakan Abdulhadi Huveyj, Trablus'taki hükümete atıfta bulunarak, topraklarındaki paralı askerlerin sponsorluğunu yapan ve hatta diğer ülkelerin vatandaşlarını kaçıranlarla iş yapmanın tuhaf olacağını kaydetti 

Açıklamasının devamında ise, "Paralı askerler hakkında konuşacak olursak, hem Türkiye hem de Suriye vatandaşlarını gözaltına aldık. Üstelik bunların çoğu Akdeniz üzerinden yasa dışı yollardan AB'ye gitmeye çalışıyor. Birçoğu bunu başarıyor ve Avrupa için potansiyel tehdit oluşturuyor" sözlerine yer verdi.