image

PeyamaKurd - Mısır’ın El Vatan gazetesine açıklamalarda bulunan Libya Ulusal Ordusu Sözcüsü Ahmed El Mismari, Türkiye'nin IŞİD ve El Nusra militanlarını Libya'ya taşıdığını ileri sürdü. 

Türk istihbaratı, IŞİD ve El Nusra militanlarını Cerbe Havalimanı (Tunus), Misrata, Mitiga ve Zuvar havalimanları aracılığıyla Suriye’den Libya’ya aktardığını ileri süren Mismari açıklamalarda bulundu. 

Mismari açıklamasında şunları dile getirdi, “Tunus, Müslüman Kardeşler ile ilişkili olan Nahda Hareketi’nin kontrolü altındadır ve devleti onlar yönetiyor. Bu nedenle Erdoğan’ın Libya’daki olayları tartışmak için Tunus’u ziyareti tesadüf değil.” 

Sözcü Ahmed El Mismari ayrıca “Suriye Ulusal Uzlaşma Komisyonu üyesi Ömer Rahmun, resmi olarak, terörist çeteler bugün Libya Ulusal Ordusu’na karşı Türkiye adına savaşmak için savaşçılarının iki bölüğünü gönderdi” iddiasında bulundu. 

Suriye’nin Halep Milletvekili Faris Şehabi, sosyal medya hesabından Suriye’den Libya’ya gideceklere ev verileceğini iddiasını ortaya attı.