image

PeyamaKurd - Libya'da bulunan Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Libya Başbakanı Dibeybe ile görüştü. Taraflar, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin yeniden tesis edilmesine dikkat çekildi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Libya'nın başkenti Trablus'ta Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ile görüşme gerçekleştirdi.

"İki ülke haklarının korunmasının önemini vurguluyoruz"

Libya Başbakanı Dibeybe, Miçotakis'i başbakanlık konutunda resmi törenle karşıladı. İki lider, heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

Basına açıklamada bulunan Dibeybe, Yunanistan ve Libya arasında ekonomi ve yatırım alanlarında daha fazla iş birliğini hedeflediklerine işaret ederek, "İki ülke arasındaki çıkarlar doğrultusunda diplomatik ilişkileri yeniden tesis etmeye ve diplomatik temsiliyeti artırmaya çalışıyorum" sözlerine yer verdi.

Dibeybe açıklamasında, Yunanistan ile enerji, deniz ticareti ve askeri denizcilik eğitimi alanlarındaki tüm anlaşmaların yeniden etkinleştirilmesini umduklarını kaydetti.

Ayrıca Libya Başbakanı açıklamasında, Türkiye ile Libya arasında 27 Kasım 2019'da imzalanan Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırasına değinerek şu ifadelere yer verdi:

"Türkiye ile münhasır ekonomik bölge belirlenmesi üzerine imzaladığımız anlaşmalar konusuna gelince, her türlü anlaşmanın, uygun çözümler sunmaya katkı sağlaması ve Libya, Türkiye ve Yunanistan'ın haklarının korunmasının önemini vurguluyoruz."