image

PeyamaKurd - Türkiye’nin asker gönderme teklifine resmi bir çağrı yapan Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin Türkiye'den resmen deniz, kara ve hava askeri desteği talep ettiği ifade edildi. 

Konuyla ilgili İngiliz haber ajansı Reuters'in duyurduğu habere göre Ulusal Mutabakat Hükümeti, Türkiye'den kara, hava ve deniz olmak üzere üç alanda askeri destek talebinde bulunduğunu duyurdu. 

Asker talebine yönelik resmi talebi açıklayan Libya'nın Ankara Büyükelçisi Abdurrezak Muhtar Ahmed Abdülkadir, Türkiye'nin ülkesine askeri desteğine ilişkin, "Libya'nın hava savunma, özel eğitim, uzmanlığa ihtiyacı var. Savaşçılarımızı destekleyecek yeterli yerel personelimiz var" sözlerini kullandı. 

Türkiye'nin askeri desteğinin Libya halkının yararına olacağından şüphe etmediğini kaydeden Ahmed Abdülkadir açıklamasında şunları dile getirdi: 

"Askeri destek, Libya halkına bir zarar anlamına gelmez, bu destek güvenliği ve istikrarına da yardımcı olacaktır. İki ülke sadece dost değil aynı zamanda kardeştir. Kıbrıs meselesinde ihtiyacı olduğunda Türkiye'yi destekleyenlerden biri de Libya'ydı, Türkiye de ihtiyaç duyduğumuz anda bize cevap veriyor."