image

PeyamaKurd - Ülkedeki siyasi çekişmeler ve seçimlerle ilgili gelişmeleri değerlendiren Libya Devlet Yüksek Konseyi (DYK) Başkanı Halid el-Mişri, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in çifte vatandaşlığı nedeniyle devlet başkanlığına aday olamayacağı için anayasa referandumunu engellediğini dile getirdi.

Başkent Trablus'ta düzenlediği basın toplantısında konuşan DYK Başkanı Mişri, 24 Aralık'ta yapılması planlanan genel ve başkanlık seçimleri, anayasa referandumu ve devlet kurumlarının birleştirilmesi konularına ilişkin değerlendirmelere yer verdi.

Seçimlerin belirlenen tarihte yapılması kararına bağlı olduklarını belirten Mişri, "Yerel ve uluslararası tarafları, sonuçları tüm taraflarca kabul edilecek adil seçimlerin yapılabilmesi için sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz" dedi.

Devlet Başkanlığı seçimleri geçiktiriliyor iddiasına yanıt

Devlet Yüksek Konseyi Başkanı, ülkede referanduma götürülmesi için taslak halinde bekleyen anayasanın Libya halkının bir hakkı olduğunu ve referanduma sunulması gerektiğini vurguladı.

Mişri, referandum için gerekli kanunun 2019'da tamamlandığını belirterek, Yüksek Seçim Komisyonunu "anayasayı referanduma götürme noktasında isteksiz olmakla" eleştirdi.

Ayrıca basın açıklamasının devamında, "Anayasa referandumunun, 24 Aralık'ta yapılması planlanan genel ve devlet başkanlığı seçimlerini geciktireceği" görüşünü kesinlikle kabul etmediklerini vurgulayan Mişri, anayasanın kabulünün seçimlerin zamanında yapılmasını etkilemeyeceğini belirtti.