image

PeyamaKurd - Libya’da uzun süredir devam eden iç savaş ve krizlerden dolayı Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenecek olan Libya Konferansı, Libya'daki çatışmalara çözüm bulmak toplanıyor. 

Libya’da ateşkesin sağlanması amacıyla Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in arabuluculuğunda 12 Ocak'ta yürürlüğe giren geçici ateşkesin kalıcı hale getirilmesi için İsyancı General Halife Hafter’in onayına sunulmuştu. 

Rusya’nın başkenti Moskova’da 13 Ocak Pazartesi günü Türk ve Rus Savunma ve Dışişleri Bakanları bir araya gelmiş; Libya'nın başkenti Trablus'taki Birleşmiş Milletler'in (BM) meşru kabul ettiği hükümetin başı Fayiz es-Serrac ve ülkenin yüzde 75'ini kontrol eden General Halife Hafter arasında, ateşkesi kalıcı hale getirmek için görüşmeler gerçekleştirildi. 

Konferansa devlet başkanları katılacak 

Moskova’daki görüşmelerde Halife Hafter'in en büyük destekçileri Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) de istihbarat düzeyinde temsilciler de bulunuyordu. 

Ateşkesin sonuçsuz kalması üzerine 8 Ocak'ta TürkAkımı'nın açılış töreni için İstanbul'da bir araya gelen Putin ve Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Eylül ayında çağrısını yaptığı Berlin Konferansı'na lider düzeyinde katılım sağlanması konusunda uzlaştı. 

Almanya’nın başkenti Berlin'de yapılacak olan Libya Konferansı'na Erdoğan, Putin ve Merkel'in yanı sıra BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve çok sayıda devlet başkanı ve yetkililerin katılması bekleniyor.