image

PeyamaKurd - Almanya’nın başkenti Berlin’de ikincisi düzenlenen Libya konferansında yabancı güçlerin ülkeden tamamen ve gecikmeksizin çekilmesi kararı üzerinde bir anlaşmaya varılırken, Türkiye'nin derhal çekilme konusunda çekince bildirdiği ortaya çıktı.

Katılımcı ülkelerin Libya'daki tüm yabancı güçlerin geri çekilmesi taahhüdünde bulunduğu sonuç bildirgesinde, Türkiye'nin "derhal çekilme" konusunda şerh koyduğu belirtildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Libya'da güvenlik güçlerinin eğitimi için bulunan askerler gibi "düzenli güçler" ile paralı askerlerin aynı kefeye koyulamayacağı konusunun tartışıldığını belirterek "Bu konu bugün bizi yoğun bir şekilde meşgul etti" dedi.

Libya'da Rus Wagner güçlerinin faal olduğu biliniyor. Ancak Moskova bu paralı askerlerle bir bağlantısı olduğu suçlamalarını reddediyor. Türkiye ise Libya'daki çatışmalarda savaşmak üzere Suriye'den militanları bölgeye gönderdiğini kabul etmişti. Ancak Suriyeli güçlerin Libya'da halen varlık gösterip göstermedikleri, ne kadarının geri çekildiği tam olarak bilinmiyor.

Türkiye, Libya'da doğrudan resmi askeri varlığa da sahip. Türk askerlerinin Libya'daki varlığı, 27 Kasım 2019'da dönemin meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ile imzalanan Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakatı'na dayanıyor. Ankara bu nedenle yabancı askerlerin çekilmesi için yapılan çağrıların kendisini bağlamadığını savunuyor.