image

PeyamaKurd - Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen Libya Konferansı’nın nihai anlaşmasında bu ülkedeki ihtilafın askeri çözümünün olmadığının teyit edildiğini belirten Rusya Dışişleri Sergey Bakanı Lavrov, Libya’nın akıbetine Libyalıların karar vereceklerini ifade etti. 

Sergey Lavrov, Berlin’de düzenlenen Libya Konferansı sonrasında basın mensuplarına bugün yapılan çalışmaların sonuçlarını ele aldı. 

Rus bakan açıklamasında, Libya ile ilgili yapılan nihai anlaşmanın, ülkedeki tüm etnik ve siyasi grupların doğal kaynaklara erişebilmeleri ile ilgili maddenin yer aldığını dile getirdi. 

Ayrıca açıklamasının devamında Lavrov, “Libya’daki mezhebi, askeri ve siyasi gruplardan oluşan tüm tarafların doğal kaynaklara erişimi olması gerektiği gerçeği göz önüne alınarak Libya'nın ekonomik sorunlarının nasıl çözüleceğine dair bir bölüm var” diyerek, “İnsan hakları korunarak insani sorunların çözümüne ilişkin bir bölüm, ayrıca tüm bu süreçlerin Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde desteklenmesine ilişkin bir bölüm mevcut” sözlerine yer verdi.