image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Libya’ya asker gönderilmesi için verilen sürenin 18 ay uzatılmasına ilişkin tezkere Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunuldu.

Türkiye Cumhurbaşkanlığınca gönderilen tezkere Libya’da Şubat 2011’den bu yana silahlı çatışmalar nedeniyle akamete uğradığı, ülkede parçalanmış bir yapı ortaya çıktığı hatırlatılırken aynı zamanda Ocak 2020 tarihinde TBMM tarafından verilen tezkere izninin süresinin  Ocak 2021’den itibaren 18 ay uzatılması talep edildi.

Teskerede ayrıca Libya Siyasi Anlaşması kapsamında oluşturulan Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin (UMH), Libya Ulusal Ordusu’na karşı Aralık 2019’da Türkiye’den destek istediği ifadesi yer aldı.

“Türkiye, BM öncüllüğünde ateşkesin tesisine desteğini sürdürüyor”

Libya’da Birleşmiş Milletler öncüllüğünde taraflar arasında varılan ateşkes anlaşmasına da değinen tezkerede, "Türkiye, BM öncülüğünde ilgili BMGK kararları çerçevesinde uluslararası meşruiyet kapsamında yürütülen, Libya'nın egemenliğinin, toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin korunmasına, ülkede kalıcı bir ateşkesin tesisine, ulusal uzlaşıyı sağlayacak siyasi diyalog çabalarına güçlü desteğini sürdürmektedir” ifadesi kullanıldı.

Öte yandan tezkerede Türkiye dahil tüm bölge için neşet eden risk ve tehditlerin devam ettiği, sözde Libya Ulusal Ordusu'nun saldırılarının ve çatışmaların yeniden başlaması halinde Türkiye'nin gerek Akdeniz havzasındaki gerek Kuzey Afrika'daki çıkarlarının olumsuz etkileneceğine de değinildi.