image

PeyamaKurd - İsviçre'de BM öncülüğündeki Libya Siyasi Diyalog Forumu (LSDF), ülkede 24 Aralık'ta yapılması kararlaştırılan seçimlerin anayasal temelini görüşmek üzere bir araya geldi.

Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu (UNSMIL) tarafından Libya'nın farklı siyasi ve sosyal kesimlerini temsilen seçilen 75 kişi ile yürütülen LSDF, 28 Haziran-1 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştireceği toplantılarda, 24 Aralık parlamento ve başkanlık seçimlerinin hukuki altyapısını ele alacak.

BM Libya Özel Temsilcisi ve UNSMIL Başkanı Jan Kubis yapılan toplantının açılış konuşmasında, forum üyelerinin Libya'da ulusal seçimlerin gerçekleşmesi ve geçiş döneminin sona ermesi için bir araya geldiklerini dile getirdi.

BM'den Libya'ya, "Zaman sizin yanınızda değil"

Jan Kubis açıklamasında, LSDF'nin Kasım 2020'deki Tunus toplantılarında Libya'da seçimlere gidilmesi kararı aldığını ve burada belirlenen yol haritasına göre 1 Temmuz'a kadar seçimlerin anayasal temeline karar verilmesi gerektiğini belirterek, "Seçimlere yalnızca 179 gün kaldı ve zaman sizin yanınızda değil" ifadesini kullandı.

Ayrıca açıklamasında, seçimlere gidilmesi için belirlenen yol haritası kapsamında LSDF üyelerinin alacağı kararların tüm taraflarca kabul edilmesinin gerekliliğini dile getiren Kubis, "BM kararlarına göre geçiş sürecinin başarısını engelleyenler sorumlu tutulacaktır" dedi.