image

PeyamaKurd - Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Berlin’de bir araya geldiği Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada Türkiye'ye silah satışlarına uygulanan kısıtlamanın devam edeceğini belirtti.

Ortak basın toplantısında kendisine yöneltilen, “Almanya askeri alanda Türkiye’ye uyguladığı kısıtlamaları kaldıracak mı?” soruya yanıt veren Maas, “Türkiye NATO bünyesindeki önemli bir müttefik. Almanya bunu hep vurguladı, gelecekte de bu özel bir önem taşıyacaktır” açıklamasında bulundu.

Maas, Almanya’nın Türkiye ile, özellikle NATO müttefikleri olarak da çok iyi bir işbirliği yapabildiğine vurgu yaparak, “Ancak Almanya’nın savunma sanayi ihracatı ile ilgili kapsamlı kısıtlayıcı politikaları var ve bunlar uygulanmaya devam edilecek” sözlerine yer verdi.

Basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu ise, “salgına rağmen iki ülke arasında diyalogun sürmesinden memnuniyet duyduğunu” dile getirdi.

Ayrıca Çavuşoğlu, Almanya’nın desteği sayesinde Türkiye’nin AB ile ilişkilerinde olumlu gelişmeler yaşandığının altını çizerek, Maas ile Libya gibi uluslararası alandaki gelişmeleri ele aldıklarını belirtti.