'HÜR ADAM'A JET SORUŞTURMA

Çağın Uleması Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin hayat hikayesini anlatan Hür Adam filmi daha gösterime girmeden, hakkında soruşturma başlatıldı.

'HÜR ADAM'A JET SORUŞTURMA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Bedizzaman Said Nursi Hazretlerinin hayatını anlatan "Hür Adam" filmi hakkında henüz sinemalarda gösterime başlamadan soruşturma başlattığı bildirildi.

DAHA GÖSTERİME GİRMEDİ

Ankara Barosu avukatlarından Ömer Ediz Yoruz'un suç duyurusu dilekçesinde, yönetmen ve yapımcı Mehmet Tanrısever, senaristler Ahmet Çetin, Mehmet Uyar ile Feza Film Şirketi'nin yargılanması talep edildi.

Habertürk'ün haberine göre, filmin "Atatürk'ün manevi kişiliğine hakaret" ettiği savunulan dilekçede, "Tehdit, hakaret, yargı kararını etkisiz kılmak, Atatürk'e ve manevi kişiliğine hakaret, basın yoluyla hakaret; halkı ve toplumu kin, nefret ve suç işlemeye teşvik; iftira, terör propagandası, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni ortadan kaldırma amaçlı organize eylemler ve Başsavcılığınızın resmen göz önüne alacağı suç teşkil eden eylemler" denildi.

DELİLLER FRAGMANDASuç duyurusunda, filmin internet sitesindeki, fotoğraf, fragman ve yazılar incelendiğinde pek çok sahnede, "Atatürk'e yönelik gerçeğe aykırı pek çok iftira ve hakaretler içerdiği" belirtildi.

Kaynak: Diyarbakır Söz