image

PeyamaKurd - NATO kuvvetlerinin Afganistan’dan çekilmesine ilişkin yaptığı paylaşımında bulunan ABD Savunma Bakanı Mark Esper, “Biz NATO’yuz” etiketini kullanırken paylaşımın görselinde Türkiye’nin Afganistan Eğitim, Yardım ve Danışma Birliği Komutanı Tuğgeneral Şahin Iğdır’ın fotoğrafına yer verdi. 

Açıklamada bulunan Mark Esper şu ifadeleri kullandı: 

“Kararlı destek bölgesine seyahatimden sonra Afganistan’ın geleceğinden umutluyum. Taliban anlaşmalara uyarsa ABD, kuvvetlerini koşullara bağlı bir şekilde azaltacaktır. Kuvvetlerimizi azaltırken ülkede ortaya çıkabilecek terör tehdidine saldırıda bulunma konusunda tereddüt etmeyeceğiz.” 

Esper, sosyal medyadaki ikinci bir paylaşımda ise ABD’nin ülkedeki diğer ittifak kuvvetleriyle Afganistan’da görevli askerlerinin sayısını orantılı olarak azaltma konusunda yakından çalıştığını dile getirerek, “Bu savaşa birlikte girdiğimiz gibi buradan birlikte güçlerimizi azaltacağız ve nihayetinde birlikte çekileceğiz. Biz NATO’yuz” sözlerine yer verdi. 

Mark Esper, söz konusu bu paylaşımında Türkiye’nin Afganistan’nın başkenti Kabil’deki Eğitim, Yardım ve Danışma Birliği Komutanı Tuğgeneral Şahin Iğdır ile Kararlı Destek Operasyonu Komutanı Orgeneral Austin S. Miller ile el sıkışırken çekilmiş bir fotoğrafını paylaştı.