image

PeyamaKurd – DSG Genel Komutanı Mazlum Abdi, Washington Post için kaleme aldığı makalesinde, Suriye'deki varlıklarının tehdit altında olduğunu belirterek ABD makamlarına, "Amerika'nın Suriye'deki en sadık müttefikleriyiz. Bizi unutmayın" diye seslendi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Rojava bölgesindeki Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) yönelik sınır ötesi operasyonları sürerken, diğer bir taraftan da Türkiye ve Suriye arasında gelişmesi öngörülen 'normalleşme' süreciyle ilgili adımlar tartışılıyor.

Abdi, Türkiye’ye müzakere çağrısında bulunduğu makalesinde şu değerlendirmelerde kullandı:

Eğer görüşmeler yeniden başlarsa…

"Erdoğan geçmişte, PKK ile Türk devleti arasındaki silahlı çatışmayı sona erdirmek ve Kürt sorununu barışçıl yollarla çözmek için müzakerelerde bulundu. Bu görüşmeler yapılırken biz Türk komşularımızla barış içinde yaşıyorduk. Eğer görüşmeler yeniden başlarsa, bunu yine yapabiliriz..."

"Bu görüşmelerin yeniden başlatılmasında ve aradığımız barışa ulaşılmasında yardımcı bir rol oynamaya hazır olduğumuzu beyan ediyoruz. Uluslararası toplumu, Türkiye'nin işgalini önlemek ve Kürt sorununa demokrasi, birlikte yaşama ve eşit haklar temelinde siyasi bir çözüm bulunmasını teşvik etmek üzere derhal somut adımlar atmaya çağırıyoruz. Halkımızın varlığı ve bölgenin güvenliği buna bağlıdır..."

Bu kez tehdit IŞİD değil, NATO üyesinden geliyor

Ayrıca Abdi, ABD ve Küresel Koalisyon ile birlikte 2014'te terör örgütü IŞİD'i yenilgiye uğrattıklarını belirtirken, bugün Rojava’daki varlıklarının tehlikede olduğunu vurguladı.

Mazlum Abdi’nin kaleme aldığı yazıdan öne çıkanlar ise şu şekilde:

- Bu kez tehdit İslam Devleti teröründen değil, bir ABD müttefiki ve bir NATO üyesinden geliyor. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hükümeti bir haftayı aşkın bir süredir şehirlerimize bombalar yağdırıyor, sivilleri öldürüyor, kritik sivil altyapıyı tahrip ediyor ve IŞİD'i durdurmaya çalışan Suriye Demokratik Güçlerini hedef alıyor.

- Zaman zaman Batılı demokratik standartların gerisinde kaldığımız için eleştirildik. Sistemimiz mükemmel değil: Onu, varlığımız için savaşırken ve ezici bir ekonomik abluka altındayken inşa etmek zorunda kaldık. Kobani zaferi ve bunun getirdiği, direnişimize yönelik uluslararası destek olmasaydı, bunların hiçbiri mümkün olmazdı. Türkiye'nin bölgemize yönelik saldırısı tüm bunları yeniden tehlikeye atıyor.

Hayatıma yönelik bir girişim

- [Türkiye] IŞİD'e karşı operasyonları planlamak üzere ABD ile birlikte çalıştığım Haseke kenti yakınlarındaki üssü hedef aldı ve ABD güçlerine yüzlerce metre mesafedeki bir noktayı vurdu. Bunun hayatıma yönelik bir girişim olduğuna inanıyorum. Türkiye bu yıl SDG'den ve yönetimimizden birçok meslektaşıma suikast düzenledi.

- Bombalama kampanyasının yarattığı dehşet ve kaosa ek olarak, Erdoğan topraklarımıza yönelik bir kara işgali tehdidinde bulunmaya devam ediyor. Böyle bir saldırının sonuçlarının ne olacağını biliyoruz, çünkü Türkiye bunu daha önce iki kez yaptı.

- Erdoğan savaş bahanesi olarak güçlerimizi İstanbul'daki ölümcül bir bombalama olayına karışmakla suçladı. Şunu açıkça ifade etmeme izin verin: Bu terör eylemini esefle kınıyor, olaya karıştığı yönündeki tüm suçlamaları reddediyor ve hayatını kaybedenlere bir kez daha başsağlığı diliyoruz. Soruşturma açılması çağrımızı yineliyor ve soruşturma açılması halinde destek vermeye hazır olduğumuzu ifade ediyoruz.