image

PeyamaKurd- Geçtiğimiz gün, Batman’da polis bir kafeyi basarak Kürtçe şarkı söyleyen sanatçı Dodan’ın elindeki mikrofonu alarak Kürtçe müziğin yasak olduğunu iddia etmişti.

Batman’da yaşanan bu olaya tepki gösteren CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise "Bana düşen görev de bu hak ihlalini protesto etmek için Meclis'te bu türküyü bütün Türkiye’ye dinletmek olacak” ifadelerini paylaştı.

Batman’da polis, 'O Ses Türkiye' yarışması şampiyonu Dodan’ın dün akşam bir kafede katıldığı gecede mekanı basarak “Kürtçe şarkı söylemenin yasak olduğunu” ve 'Ey dilberê' parçasını söylerken elinden mikrofonu alan polisler, "O Ses Türkiye yarışmasında yasak olduğu gibi Batman’da da yasak Kürtçe söylemek" demişti.

Tanınmış Kürt sanatçı Dodan ise duruma tepki göstererek, “Siz bir vatandaşsınız, ben de bir vatandaşım. Sizin yasal haklarınız olduğu kadar benimki de var: Doğru mu? Siz burada görev alabiliyor olabilirsiniz, ben de İstanbul’dan buraya konser için geldim. Sizin benim elimden mikrofonu çekmeye hakkınız yok. Ben 42 yaşında bir adamım. Senden daha büyük bir adam olarak söylüyorum. Sen benden çok gençsin” diye konuştu.

Meclis Kürsüsünden Dinleteceğim

Olaya tepkiler çığ gibi büyürken CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Ey Dilbere’yi türküsünü Batman’da söylerken, O ses Türkiye birincisi Dodan’ın elinden mikrofon bir polis amiri tarafından alındıysa, bana düşen görev de bu hak ihlalini protesto etmek için Meclis’te bu türküyü bütün Türkiye’ye dinletmek olacak” ifadelerini kullandı.

Valilikten Açıklama Geldi

Konuya ilişkin Batman Valiliği tarafından sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada ise, şu ifadeler yer aldı: "Sosyal medyada 'Batman'da polisin Kürtçe şarkı söyleyen sanatçıyı engellediği' yönünde çıkan haberler tamamen asılsızdır. Yapılan işlem alkol satışı ve canlı müzik ruhsatı olmadan çalışan işyerine uygulanan faaliyetten men işleminden ibarettir."