image

PeyamaKurd - Yeşil Sol Parti Diyarbakır Milletvekili Cengiz Çandar, Cengiz Çandar, dün TBMM Genel Kurulu’nda söz alarak hukuk ve hak ihlallerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Meclis’te konuşan Çandar, “Eğer Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına uyacaksanız, o takdirde; Edirne'de 7 yıldır haksız, hukuksuz biçimde özgürlüğünü gasp ettiğiniz Selahattin Demirtaş'ı ve Silivri'de hayatının altı yılını çaldığınız Osman Kavala'yı serbest bırakacaksınız” dedi.

Ayrıca, “Bir karar vermek zorundasınız: Ya Türkiye'nin altına imza koyduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne bağlı kalacaksınız ya Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 90. maddesini uygulayacaksınız ya da hukuku ve insan haklarını ihlal edeceksiniz, Anayasayı ihlal edeceksiniz, kural tanımayacaksınız” diye ekledi.

Anayasaya uyulması çağrısı yapan Çandar, şunları söyledi:

“Eğer Türkiye'nin imzasının şerefini koruyorsanız, eğer Türkiye Cumhuriyeti Anayasa'sına uyacaksanız, o takdirde; Edirne'de yedi yıldır haksız, hukuksuz biçimde özgürlüğünü gasp ettiğiniz, bu Meclisin uzun yıllar üyesi bulunmuş Selahattin Demirtaş'ı ve hukuku ayaklar altına alarak Silivri'de hayatının altı yılını çaldığınız Osman Kavala'yı serbest bırakacaksınız yani AİHM kararlarını, dolayısıyla Anayasanın 90'ıncı maddesini uygulayacaksınız."