image

PeyamaKurd - TBMM’de MHP Grup Başkanvekili Levent Bülbül, HDP Milletvekili Ayşe Acar Başaran’ın “Tunceli’de katliam yapıldı.” sözlerine tepki gösterdi. Bülbül, “Seyit Rıza feodal bir eşkıyadır, bir teröristtir. Bu hususta biz devletimizin ortaya koymuş olduğu tavrın o gün itibarıyla da gerekli olduğunu ifade ediyoruz” ifadesine yer verdi. 

TBMM Genel Kurulunda HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran’ın ‘Tunceli’de katliam yapıldı’ sözlerinin ardından MHP Grup Başkanvekili Levent Bülbül söz aldı. Bülbül, “Seyit Rıza feodal bir eşkıyadır, bir teröristtir. Bu hususta biz devletimizin ortaya koymuş olduğu tavrın o gün itibarıyla da gerekli olduğunu ifade ediyoruz” sözlerini kullandı. 

HDP Grupbaşkanvekili konuşurken MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz’un ona tepki göstermesi üzerine HDP’li Meral Danış Beştaş da Kılavuz’a tepki gösterdi. İki parti arasındaki ilk kıvılcım bu şekilde ateşlendi. 

Öte yandan HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan ise, Başaran’ı savunarak şunları dile getirdi, “Karanlık bir zihniyetin ürünü olarak ortaya çıkan, Demirel’in de PKK hareketini, PKK’yi 29’uncu isyan olarak değerlendirdiği aslında açığa çıkarıyor ki Türkiye’de cumhuriyetle yaşıt olan bu meselede, Kürt sorunu meselesinde değişik zamanlarda Kürtler hak talebine gitmiş, buna da devlet yetkilileri ’29’uncu defa’ diyorlardı. Yani bir isyan yaşanmış. 29 defa eğer bu ülkede, bu ülke tarihinde bir isyan ya da bir başkaldırı yaşanmışsa bunu oturup düşünmek lazım.”