image

PeyamaKurd- Minbic Askeri Meclisi, kendi şehirlerinin güvenliklerini alabilecek durumda olduklarını, bundan dolayı da YPG’nin son danışma biriminin de geri çekildiğini açıkladı.

Minbic Askeri Meclisi, bugün, kentteki Halk Savunma Birlikleri (YPG) varlığı konusunda bir açıklama yaptı.

Açıklamada, 1 Haziran 2016’da kentin ve sivillerin DAİŞ örgütünden kurtarılması için YPG ve Uluslararası Koalisyon’dan destek talebinde bulundukları belirtilerek, şöyle denildi:

İNCİRLİK’TE TOPLANTI

“Bu temelde Türkiye’de İncirlik üssünde bir toplantı gerçekleştirilmiştir. ABD ve Türkiyeli yetkililer, Minbic Askeri Meclisi eski komutanı şehir Ednan Ebu Emced’in de yer aldığı Minbic Askeri Meclisi’nden bir heyet toplantıya katılmıştır.

Toplantıda Minbic savaşı tartışılmış ve Türkiye’nin de katılımıyla mutabakat sağlanmıştır. Ardından askeri hamle başlatılmış ve 2 aydan uzun bir süre devam etmiştir. Sonuç olarak Minbic Askeri Meclisi ve YPG, Uluslararası Koalisyon’un desteğiyle, 15 Ağustos 2016’da kenti özgürleştirmiştir. Güvenliğin sağlanmasının ardından binlerce Minbicli kente geri dönmüştür.”

ASKERİ TÖRENLE DEVİR

16 Kasım 2016’da Minbic Askeri Meclisi olarak kentin güvenlik yönetimini devraldıkları ifade edilen açıklamada, “YPG de bu süreçte resmi bir açıklama ile kentten çekildiğini deklere etmiştir. Bu durum askeri bir tören ile gerçekleşmiştir” denildi.

Talepleri üzerine, YPG’den bir grubun eğitim çalışmaları için Minbic’de kaldığı belirtilen açıklamada, daha sonra şu satırlara yer verildi:

“Bugün 2 yılın ardından meclisimiz eğitim ve savunma görevlerini kendisi yerine getirebilecek duruma gelmiştir. Bunun üzerine YPG’nin danışman grubunun Minbic’den çekilmesi üzerinde mutabakat sağlanmıştır.

Minbic Askeri Meclisi olarak; dış tehlike ve tehditlere karşı Minbic’in ve sınırının güvenliğini sağlayabileceğimizi belirtiyoruz. Şunu Türk devletine hatırlatmak isteriz ki, uyguladığı ve uygulamaya çalıştığı politikalar bölgenin huzurunu kaçırıyor.”

ABD - TÜRKİYE ANLAŞMASI

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Pazartesi günü Washington’da ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’yla görüşmesinin ardından, iki ülke arasında Minbic konusunda bir yol haritası üzerinde anlaşmaya varıldığı açıklanmıştı.

Anlaşma kapsamında YPG’nin Fırat Nehri’nin doğusuna taşınacağını söyleyen ABD’li yetkililer, ilerleyen aşamada kentteki sınır hattı boyunca ABD - Türk ortak askeri devriyelerinin konuşlandırılmasının öngörüldüğünü, bu süreçte tüm tarafların işbirliğinin önem taşıdığını belirtmişti.

YPG Genel Komutanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, Minbic’de sadece askeri danışmanlarının bulunduğu duyurulmuştu.

MİNBİC’İN KONUMU VE ÖNEMİ

Batı Kürdistan’da (Rojava) yer alan Minbic kenti, Türkiye'ye yaklaşık 40 kilometre mesafede bulunuyor.

İç savaş öncesi yapılan nüfus sayımına göre, kentte yaklaşık 100 bin kişi yaşıyor.

Kürtler’le Araplar’ın yaşadığı Minbic halkının çoğunluğunu Sünniler oluşturuyor.

Kent, 2012 yılında ÖSO’nun denetimine geçti. Daha sonra 2014 yılında DAİŞ, kentin kontrolünü ele geçirdi.

Ağustos 2016'da ise yaklaşık iki ay süren bir kuşatmanın ardından Demokratik Suriye Güçleri'ne (DSG) bağlı Minbic Askeri Konseyi, ABD'nin de desteğiyle kenti DAİŞ'ten geri aldı.

 

 

 

K24