image

PeyamaKurd- ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Binbaşı Adrian Rankine-Galloway yaptığı açıklamada, Menbiç'te Türk-Amerikan ortak devriyelerin başlamasına ilişkin, “Bu konuda görüşmeler devam ediyor” diye belirtti

Türkiye’nin Menbiç’e yönelik açıklamaları “seçim propagandası” olarak değerlendiriliyordu. Fakat önümüzdeki günlerde Türkiye’nin Menbiç’e yönelik nasıl bir rota izleyeceği açıklığa kavuşacak.

Ankara-Washington arasında yapılan Menbiç anlaşmasının gereği ilk aşaması tamamladıktan sonra ikinci aşamaya geçiliyor. Türkiye ikinci aşamada Menbiç’te sivil ve askeri mecliste değişiklik yapmak istiyor.

Menbic Askeri Meclis Eş Başkanı Muhammed Xer Şexo, ABD’den garanti aldıklarını belirterek, “Türkiye’nin de taleplerini reddettiklerini mecliste değişim olmayacağını” belirtti.

Şexo şöyle devam etti, “Türkiye şu ana dek medya üzerinden propagandasını yapıyor. Fakat konuya ilişkin elle tutulur bilgi yok. Sivil ve Askeri Meclis’in değişmesine izin vermeyeceğiz. Bu konuda Amerikalılarla görüştük. Onlar da Türkiye ile aralarında görüşmelerin yapıldığını belirtiyorlar. Aralarında anlaşma olması halinde bizim de fikrimizi alacaklar.”

 

.