image

PeyamaKurd - Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya gelen ABD Başkanı Joe Biden görüşmede, Almanya’yla ilişkilerinin demirden olduğunu belirtti. Angela Merkel ise görüşmede, “Almanya ve Amerika birbirine en güçlü şekilde bağlıdır" ifadesini kullandı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ABD'ye resmi bir ziyaret gerçekleştirerek, ABD Başkanı Joe Biden'la görüşmesi öncesinde Johns Hopkins Üniversitesi'nde fahri doktora unvanına layık görüldü.

"BM'nin hareket kabiliyetini artırmalıyız"

Angela Merkel, üniversitede yaptığı konuşmada Birleşmiş Milletler'in (BM) uluslararası sorunlara karşı güçlendirilmesi gerektiğini belirterek, "BM'nin hareket kabiliyetini artırmalıyız" dedi.

Merkel bu ziyarette, küresel sorunlara küresel yanıtlar vermek için BM'nin hala en büyük şans olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

"Birçok yönden birbirine bağlanmış, ama aynı zamanda hassas da olan dünyamız için en iyisi güçlerimizi birleştirmek." 

"Almanya ve Amerika birbirine en güçlü şekilde bağlıdır"

Almanya-ABD ilişkilerine ilişkin de sıcak mesajlar veren Merkel, iki Almanya'nın birleşmesine yaptığı katkılardan dolayı ABD'ye teşekkür etti. Bunun için kişisel olarak da her zaman müteşekkir olduğunu vurgulayan Merkel, "Almanya ve Amerika birbirine en güçlü şekilde bağlıdır" dedi. 

ABD ve Avrupa'nın sıkı bağlarında da övgüyle söz eden Merkel, Avrupa ve ABD'nin NATO ve ticari ortaklıklarına  değinerek, "Dünyada Avrupa ve Kuzey Amerika gibi böylesine derin ve geniş ortak çıkarları ve değerleri olan başka iki bölge yok" sözlerine yer verdi.

"Almanya ile ortaklığımız demirden"

Merkel'le görüşmesi öncesinde Twitter'dan açıklamada bulunan ABD Başkanı Joe Biden ise Almanya ve ABD arasındaki ortaklığı "demirden" şeklinde nitelendirerek, önümüzdeki yıllarda zorlukların üzerinden birlikte kararlıalıkla geleceklerini vurguladı.

Ayrıca Joe Biden, Merkel'i Beyaz Saray'da ağırlayacak olmaktan memnuniyet duyduğunu da belirtti.