image

PeyamaKurd - Angela Merkel dönemi kapanırken, Almanya’da Sosyal Demokrat Parti, Yeşiller ve Hür Demokrat Parti arasında kurulacak koalisyon hükümetinde yer alacak bakanlar belli olurken, yeni kabinede 8 kadının yer alacağı ifade edildi.

Ülkedeki seçim sonrası hükümet kurma çalışmaları sürerken Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti'nin (FPD) üzerinde mutabakat sağlanan koalisyon protokolüne onay vermesinin ardından 16 yıldır hükümette bulunan Başbakan Angela Merkel’den sonra Almanya’nın geleceğini şekillendirecek kadronun belirlendiği kaydedildi.

Yeni kabinede 9 erkek, 8 kadın bulunuyor!

Merkel'den sonra 8 Aralık Çarşamba günü Federal Meclis’te başbakan seçilmesi beklenen Olaf Scholz’un başkanlığında kurulacak bakanlar kurulunda, 9 erkek ve 8 kadın yer alacak.

Osnabrück kentinde 1958’de doğan Scholz, bir yıl önce yüzde 15 civarında olan oy oranını 26 Eylül’de yapılan seçimlerde yüzde 25,7’ye çıkararak SPD’yi birinci yaptı.

"Dışişleri Bakanlığı görevini Baerbock üstlenecek"

Ülke yönetiminde tecrübesi bulunan 63 yaşındaki Scholz, 2007-2009 yıllarında Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı ve 2018-2021 yıllarında Başbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığı yaptı.

Scholz, 2011-2018 yıllarında Hamburg Eyaleti Başbakanlık görevinde bulundu.

Koalisyon hükümetinde Dışişleri Bakanlığı görevini 40 yaşındaki Yeşiller Partisi Eş Başkanı Annalena Baerbock üstlenecek.