image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki MGK toplantısı sona erdi. MGK Bildirisi'nde "Türkiye'nin bütün terör örgütleriyle aynı azim ve kararlılıkta mücadelesine devam edeceği" belirtildi.

Kürdistan Bölgesi’nde devam eden Pençe 1 ve Pençe 2 harekatlarının başarıyla yürütüldüğü belirtilen MGK Bildirisi'nde, operasyon yapılan bölgeler tamamen temizlenene kadar terörle mücadele harekatının devam edeceği ifade edildi.

Rojava’da kurulması muhtemel “Güvenli Bölge” ile ilgili görüşmeleri de ele alan bildiride, "Bütün gücümüzle bir 'Barış Koridoru'nun inşası için gayret sarf edileceği hususundaki kararlılığımız teyit edilmiştir” sözlerine yer verildi.

Doğu Akdeniz bölgesine yönelik konunun da görüşüldüğü MGK Bildirisi'nde "Doğu Akdeniz'deki uluslararası hukuktan kaynaklanan hak ve menfaatlerimiz ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin hak ve menfaatlerinin korunmasına yönelik bölge barışı ve istikrarını esas alan, iş birliğinin gelişimine katkıda bulunan kararlı ve ilkeli tutumumuzun sürdürülmesinin hayati önem arz ettiği kaydedilmiştir” ifadesi kullanıldı.

Kürdistan’ın başkenti Erbil’de yaşanan saldırıya ilişkin konuya da yer veren MGK Bildirisi'nde, Erbil Başkonsolosluğu'nda görevli diplomatın hayatını kaybettiği saldırının aydınlatılması hususundaki çalışmaların takip edileceği kaydedildi.