image

PeyamaKurd - ABD askerlerinin çekilmesi sonrası Afganistan'daki durumu değerlendiren ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, Afganistan’da 81 ilçe merkezinin Taliban’ın elinde bulunduğunu ve bunlardan 30 ile 40’ının son iki ayda el değiştirdiğini ifade etti.

ABD Başkanı Joe Biden'ın talimatı sonrası ABD Afganistan’daki askeri birliklerini çekerken Taliban’ın ilerleyişi sürdüğü vurgulandı.

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komitesi'nde yaptığı açıklamada, Afganistan’daki 419 ilçe merkezinden 81’inin Taliban’ın eline geçtiğini dile getirdi.

Ülkedeki gelişmelere dikkat çeken Mark Milley, "Bunlardan 50’si daha önce düşmüştü, 30 ile 40’ı da son iki ayda düştü. Bunun yanı sıra herhangi bir il merkezi henüz Taliban’ın eline geçmiş değil" sözlerine yer verdi.

Öte yandan Mark Milley konuşmalarında, Afgan ordusu ve polis teşkilatında halen 300 bin kişinin görevli olduğunu belirterek ABD ordusunun çekilmesinden sonra iç savaş veya siyasi uzlaşma dahil, pek çok senaryonun mümkün olduğunu kaydetti.