image

PeyamaKurd - Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK), Hedasi Barajı meselesini taşıyan Mısır Dışişleri Bakanlığı, söz konusu sorunun uluslararası barış ve güvenliği tehlikeye atabilecek bir hale geldiğini bildirdi.

Ülkedeki devlet gazetelerinden "Ahbar el-Yevm"de yer alan haberde, Dışişleri Bakanlığı'nın, Mısır, Etiyopya ve Sudan arasında anlaşmazlığa neden olan Hedasi Barajı ile ilgili konuyu bir mektupla BMGK'ya taşıdığı ifade edildi.

BMGK'ta taşınan sorun ile ilgili haberde mektubun içeriğine ilişkin detaylara yer verildi.

"Uluslararası barış ve güvenliği tehdit ediyor"

Mısır'ın gönderdiği mektupta, "10 yıllık müzakerelerin ardından mesele, uluslararası barış ve güvenliği tehlikeye atabilecek uluslararası sürtüşmelere neden olan bir hale geldi. Ancak Mısır, bu konuyu BM Güvenlik Konseyi'ne sunmayı tercih etti" açıklamasına yer verdi.

Mısır'ın, BMGK'yı "Afrika'da barış ve güvenlik" maddesi kapsamında acilen toplanmaya çağırdığı, durumun uluslararası güvenliğe tehdit oluşturduğu ve derhal dikkate alınması gerektiği vurgulandı.

Diğer taraftan BM Güvenlik Konseyi'nden Mısır'ın toplantı talebine yönelik şimdiye kadar herhangi bir açıklama gelmediği de kaydedildi.