image

PeyamaKurd- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Türkiye’nin genel seçimlerine dair, muhalefetin birleştiği altılı masaya atfen, açıklamalarda bulundu. Sancar, HDP'nin yer almayacağı herhangi bir denklem ve senaryonun, bu ülkeyi yeni bir başlangıca taşıyamayacağını söyledi.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, seçim konularına dair Meclis toplantısı öncesi bir açıklamada bulunarak şu ifadeleri kullandı:

“Kısır döngü, yeniden üretilir”

“Bu ülkede demokratik cumhuriyeti, eşit yurttaşlık ve özgürlük temelinde inşa etme potansiyeli ve iradesi olan tek partiyiz. Çözüm gücümüz bizim siyasal programımızdan geliyor. HDP'nin yer almayacağı herhangi bir denklem ve senaryo, bu ülkeyi yeni bir başlangıca taşıyamaz. Sadece yüz yıldır devam eden ve çoğu zaman çöküşlerle noktalanan kanlı ve kirli kısır döngünün yeniden üretilmesini sağlar.”

Bu sabah, kongrede seçilen HDP Parti Meclisi, yeni Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerini belirlemek üzere Ankara Balgat'ta bulunan Sancar, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu ülkenin çözüm gücüyüz”

“Yolumuza daha güçlü devam etme kararlılığını da halkımızdan aldık. Bizler bu ülkenin çözüm gücüyüz. Çözüm biziz. Ülke gerçekten de çoklu krizden geçiyor. Krizlerin en derin zamanı aynı zamanda çözüm imkânlarının da ortaya çıktığı zamanlardır. Yeter ki örgütlü siyasal güç, alternatif çözüm ortaya koyabilsin. HDP bütün sorunları çözüm iddiasıyla yoluna devam ediyor.”

“Rojava saldırısı gündemde”

Açıklamalarına devam eden Sancar, “Önümüzdeki dönem iktidarın kaybetme paniği ile tehlikeli senaryolara başvurma ihtimalinin yüksek olduğu dönemdir. Savaş hazırlıkları söz konusu. Suriye özellikle Rojova'ya işgal saldırısı gündemde. Kürtlerin her alanda kazanımına yönelik saldırılar da bu iktidarın varlığını sürdürebilmesinin en önemli yolu olarak görülüyor. Bizler Demokrasi İttifakı'nı her alanda savaş planlarına karşı barış ittifakı olarak kurmak zorundayız.

Halkın iradesini rehin alma planı da görülüyor. Kaos planını boşa çıkaracak en önemli şey bizlerin kararlı bir demokrasi mücadelesini en geniş kesimlerle kurabilmemizden geçiyor.” ifadelerini kullandı.