image

PeyamaKurd - Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırıları sonrası Moldova, silahlanma kararı aldı. Rusya'nın bir sonraki hedefi olduğu iddia edilen Moldova hükümeti yeni silahlar için başta AB ülkeleri ve ABD'den destek bekliyor.

Konuya dair basına açıklamada bulunan Moldova Savunma Bakanlığı Devlet Sekreteri Valeriy Mija, orduyu modernize etmeyi ve Batı partnerlerden hava savunma araçları ile tanksavarlar almayı planladıklarını ifade etti.

İddialara rağmen Rusya'ya karşı silahlanmadıklarını belirten Valeriy Mija, TVR Moldova televizyonuna yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi:

“Silahlanmıyoruz, modernize oluyoruz. Bunlar farklı şeyler. Elimizde, daha ziyade 20. yüzyıl stratejilerine uygun Sovyet yapımı silahlar var. Bu yüzden 2018’de ulusal savunma stratejisine ordunun modernizasyonuyla ilgili planlar dahil edilmişti. Amaç, ordunun hareketliliğini artırmak, ateş seviyesini yükseltmek, tanklara karşı korumayı ve hava savunmasını sağlamak."

Ayrıca açıklamanı devamında, Moldova’nın savunma sanayisine sahip olmadığını, bu yüzden ülkenin yardım için Batı’ya başvurmak zorunda olduğunu dile getiren Mija, “Savunma Bakanlığı’nın bütçesi yaklaşık 50 milyon dolarken 40 ve 7 milyon euro’luk askeri yardım çok önemli. Yardımın iki taraflı, yani savunma sanayisine sahip ülkelerden olacağını anlamalısınız” ifadesini kullandı.