image

PeyamaKurd - Ukrayna ile ilgili krizde Rusya'nın bir yandan birliklerinin bir kısmının döndüğü açıklaması diğer yandan Ukrayna'nın işgal altındaki vilayetleri Donetsk ve Lugansk'la ilgili kararının birbiriyle çeliştiğini dile getiren Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Moskova'ya işbirliği yolunun hala açık olduğunu ifade etti.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile katıldığı, Avrupa Parlamentosu Genel Kurulunda düzenlenen Rusya ile ilişkiler ve Ukrayna konulu oturumda konuşan Von der Leyen, Ukrayna krizine değindi.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen açıklamalarında, "Birliğimizin kurulma amacı, Avrupa'daki tüm savaşlara son vermekti" diyerek, Rusya'nın eylemleri neticesinde Soğuk Savaş'tan bu yana görülen en büyük tehditle karşı karşıya olunduğunu dile getirdi.

"Diplomasi henüz son sözünü söylemedi"

Açıklamalarında, Ukrayna'daki insanların her an savaş çıkacakmış gibi yaşadıklarını ifade eden Von der Leyen, "diplomasinin henüz son sözünü söylemediğini" vurguladı.

Von der Leyen konuşmalarında Rusya'nın dün bir yandan bazı birliklerinin geri döndüğünü duyurmasını diğer yandan Devlet Dumasının "sözde Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerinin tanınması için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yapılacak çağrının hızlı bir şekilde Kremlin’e gönderilmesi" kararını "çelişen sinyaller" olarak yorulmadı.

"Rusya'ya çağrımız çok açık. Savaşı seçme"

Von der Leyen konuşmalarında, "Transatlantik topluluk çok uzun zamandır bu kadar birleşmemişti" diyerek, "Rusya'ya çağrımız çok açık. Savaşı seçme. İşbirliği yolu hala açık" çağrısında bulundu.

Ayrıca açıklamasında AB'nin kapsamlı ve güçlü bir olası yaptırım paketi üzerinde çalıştığını belirten Von der Leyen, uygulanması halinde Rusya'nın AB ile ilişkisinin ciddi şekilde zarar göreceğini, ekonomisi ve modernleşme hedefleri üzerinde korkunç sonuçları olacağını belirtti.