image

PeyamaKurd- İsveç'in Stockholm kentinde AFP'nin sorularını yanıtlayan Salih Müslim, YPG'nin gerilla savaşına yöneleceğini söyledi. Müslim, Türkiye'ye Rusya'nın yeşil ışık yaktığını da sözlerine ekledi.

Müslim, Afrin’den çekilen YPG birliklerinin nasıl hareket edeceği sorusuna şu şekilde karşılık verdi:

“(Savaşa) Hâlâ devam ediyorlar. Gelecekte de devam edecekler. Ama savaşma şekillerini değiştirecekler. Cephe savaşı yapmak yerine gerilla savaşına yönelecekler. Başaracaklarına inanıyorum.”

Türkiye’nin düzenlediği Afrin harekatına ilişkin Rusya’yı suçlayan Müslim: “Ruslar bizi hayal kırıklığına uğrattı. Çünkü Suriye’ye geldiklerinde bazı yükümlülükleri vardı. Evet, (Suriye) rejimin çağrısıyla geldiler ama o zaman Suriye’nin toprak bütünlüğünü koruma sözü vermişlerdi. Ama şimdi Türkiye Suriye’nin kuzeyindeki tüm Şahba Bölgesi’ni işgal ediyor. Afrin’i işgal ediyorlar. Direnişe rağmen Rusya hiçbir şey yapmadı. Türkiye’ye yeşil ışık yaktılar; bunda sadece biz değil herkes hemfikir. Rusya yeşil ışık yakmasaydı bunu yapamazlardı” dedi. 

Müslim İsveç’te yaptığı açıklamada, Türkiye’nin kendisini yakalamak veya korkutup susmasını sağlamak istediğini de vurguladı.

 

BBC