image

PeyamaKurd- PYD eski Eşbaşkanı Salih Müslim, ABD’nin Minbic’den çekilmesi durumunda kendilerinin kenti savunmaya devam edeceklerini söyledi.

İsveç’in Stockholm kentindeki Avrupa Parlamentosu’nda açlık grevine başlayan Batı Kürdistanlıları ziyareti sırasında K24 ana haber bültenine bağlanan Müslim, gündemdeki konulara dair açıklamalarda bulundu.

ABD ve öncülüğünü yaptığı DAİŞ’e karşı uluslararası koalisyonun, Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile ortaklığını “çıkarların birleşmesi” olarak tanımlayan Müslim, ABD’nin DSG’nin sahadaki etkili mücadelesinden dolayı böylesine bir ortaklığı benimsediğini söyledi.

ABD’nin DSG ile ittifaktan vazgeçmesi durumunda Ortadoğu’da büyük bir yenilgi yaşayacağını ifade eden Müslim, “Türkiye’nin Minbic’e askeri bir operasyon ihtimaline karşı ABD’nin Minbic’den çekilmesi durumunda DSG’nin nasıl bir yol izleyeceği” yönündeki soruya, ABD’nin böyle bir şey yapabileceğini düşünmediklerini dile getirdi.

Müslim, DSG’nin bulunduğu her alanda kendi örgütlenmesini yaptığını ve saldırı olması durumunda Minbic’i savunacaklarını belirtti.