image

PeyamaKurd - ABD Savunma Bakanı Mark Esper, önemli açıklamalarda bulundu. Esper, ABD’li bir kongre üyesinin, YPG ile ilgili sorusuna, “Biz, diğer birçok NATO müttefikimizle beraber, öyle olmadığını düşünüyoruz” yanıtını verdi. 

ABD’li bakan Türkiye’nin Rojava’da yürüttüğü askeri operasyon sebebiyle terör örgütü IŞİD’e karşı yürütülen mücadeleyi daha da karmaşık hale getirdiğini belirtti.

ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komisyonu’nun oturumunda Kongre üyelerinin sorularına yanıt veren bakan Mark Esper, Ankara’nın NATO çevresinden uzaklaşmasından da endişelendiğini dile getirdi.

Türkiye’nin, Rojava operasyonun IŞİD’e karşı mücadeleyi daha da karmaşık hale getirdiğini belirten Esper, buna rağmen Savunma Bakanlığı (Pentagon) IŞİD’in kalıcı yenilgiye uğratılması misyonunu devam ettirebileceklerinden emin olduğunu söyledi.

Mark Esper, Türkiye’nin de Rojava ve Suriye’yle ilgili iki endişesinin olduğunu kaydetti. Bakan bunlardan birincisinin PKK unsurlarının Türkiye’ye girerek Türk halkını hedef alan saldırılar düzenlemesi, ikincisinin de Türkiye’deki 3 milyon civarındaki Suriyeli sığınmacının durumu olduğunu dile getirdi.

YPG’nin terör örgütü olmadığını düşünüyoruz” 

Bir Kongre üyesinin “Türkiye’nin ana kaygısının YPG güçlerinin PKK’ye sızması ve Türkiye içerisindeki saldırılara karışması olduğu” şeklinde hatırlatmada bulunduğu bir soruya ise Esper şu yanıtı verdi: 

“Bence aramızdaki temel görüş farklılığı, YPG’nin bir yabancı terör örgütü olup olmadığı. Biz, diğer birçok NATO müttefikimizle beraber, öyle olmadığını düşünüyoruz. Ancak Türkler öyle olduğunu düşünüyor. Şu anda NATO’nun da zararına olacak biçimde NATO’daki bazı adımları geciktirmelerinin nedenlerinden biri bu.”