image

PeyamaKurd - Dünyanın en zengin insanı olarak bilinen Tesla'nın Ceo'su Elon Musk, Avrupa'ya açıldı. ABD’li elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın Avrupa’daki ilk otomobil fabrikası Almanya’nın başkenti Berlin yakınlarındaki Grünheide’de üretime başladı.

Avrupa'da 3 binden fazla çalışanı bulunan Tesla’nın dünyadaki 5’inci büyük fabrikasının açılışına, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Almanya Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck ve Brandenburg Eyaleti Başbakanı Dietmar Woidke de katıldı.

Yaklaşık 160 hektarlık ormanlık bölgeyi kapsayan “giga fabrikasıyla” ilgili nesli tükenmekte olan kertenkelelerin yaşama alanlarının yok edilmesi ve içme suyu rezervlerinin kirlenmesi riski gibi endişeler dile getiriliyor.

Scholz, açılış töreninde yaptığı konuşmada Tesla’nın Avrupa’daki ilk fabrikasının hızlı onaylanması ve inşaatına başlanmasına işaret ederek, Almanya’nın planlamayı daha da hızlandırmaya ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Bu arada, fabrikada üretilen ilk 30 Model Y (63 bin 990 euro) otomobil, alıcılara teslim edilirken, açılışta, çevreci örgütlerin fabrika önündeki eylemleri dikkati çekti.