image

PeyamaKurd - NATO'nun varlığının Irak hükümetinin talebi üzerine olduğunu belirten NATO Irak Temsilcisi Korgeneral Pierre Olsen, Irak'taki misyonlarının genişletilmesinin de yine hükümetin talebine bağlı olacağını dile getirdi.

Yazılı açıklamaya yayımlayan Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarlığı'na göre, Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarı Kasım Araci Bağdat'ta NATO Irak Temsilcisi Korgeneral Pierre Olsen ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Kasım Araci, terör örgütü IŞİD’in Irak'ta hala tehlike oluşturduğunu dile getirerek, bu kapsamda NATO'nun deneyimlerinden yararlanmak istediklerini belirtti.

Irak'ın aşırıcılık ve terörle mücadele alanında uluslararası toplumla da işbirliği isteğine vurgu yapan Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarı, Iraklı güçlerin bu alanlarda deneyim kazandığını dile getirdi.

Ayrıca Iraklı diplomat açıklamasında, "Irak, bölgesel hiçbir sorunun parçası değil, çözümün parçasıdır" sözlerini kullandı.

Öte yandan görüşmede NATO Irak Temsilcisi Korgeneral Pierre Olsen ise NATO'nun varlığının Irak hükümetinin talebi üzerine olduğunu söyleyerek, Irak'taki misyonlarının genişletilmesinin de yine hükümetin talebine bağlı olacağını vurguladı.