image

PeyamaKurd - Belçika'nın başkenti Brüksel'deki NATO karargahında bir araya gelen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Irak Başbakanı Mustafa Kazimi,

Görüşme ile ilgili NATO'dan yapılan açıklamaya göre, Stoltenberg ile Kazimi Irak güvenlik kurumlarının ve güçlerinin terörle mücadelesine yardım etmek için eğitim ve danışmanlık görevi bulunan NATO Irak Misyonu'nun kaydettiği ilerlemeyi ele aldı.

NATO Genel Sekreteri görüşmede, NATO ile Irak hükümeti arasındaki "mükemmel" iş birliğine vurgu yaptı ve Irak güvenlik güçlerinin terör örgütü IŞİD'in yeniden güç kazanmasını engelleme çabalarından özgüyle bahsetti. İkili ayrıca bölgedeki güvenlik durumuyla Irak'ta yapılacak seçimleri de değerlendirdi.

NATO üyelerinin temsil edildiği Kuzey Atlantik Konseyi toplantısına katılan Başbakan Kazimi, NATO müttefikleri ve NATO Irak Misyonu'nda yer alan Avustralya, Finlandiya ve İsveç'in temsilcilerine seslendi.

AB'den Irak'a destek!

Öte yandan Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Irak Başbakanı Mustafa Kazimi ile görüşerek, ekimdeki seçimler için AB'nin desteğini yeniledi.

Brüksel'de bir araya geldiği Kazimi ile görüşmesi hakkında sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Von der Leyen şu ifadeyi kullandı:

"AB, ekimde özgür, adil ve kapsayıcı seçimlerin yapılmasına yönelik çabaları desteklemektedir."