image

PeyamaKurd - BM öncülüğünde Avusturya'nın başkenti Viyana’da düzenlenen UAEA 65. Genel Kurul Toplantısında, İran'ın nükleer faaliyetlerine yönelik değerlendirmeler masaya yatırıldı.

Avusturya'da Birleşmiş Milletler (BM) Viyana Ofisi’nde 5 gün sürecek Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) 65. Genel Kurul Toplantısı, üye ülkelerin üst düzey temsilcilerinin katılımıyla başladı.

Toplantının açılış toplantısını gerçekleştiren UAEA Başkanı Rafael Mariano Grossi, Genel Kurul Toplantılarının iki yıldır yeni tip koranavirüs (Kovid-19) gölgesinde gerçekleştiğini belirterek, dünya genelinde etkili olan salgına karşı Ajansın yaptığı çalışmalara vurgu yaptı.

İran'ın nükleer çalışmalarına dikkat çekildi

Ajans Başkanı Grossi açıklamalarında, bu yılki toplantı kapsamında düzenlenecek bilimsel forumda zoonotik hastalıklarla mücadelede nükleer bilimin rolünün ele alınacağına dikkat çekti.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın üye ülkelerin nükleer faaliyetlerine yönelik sürdürdüğü temel görevlerinden nükleer programların güvenlik denetimi, doğrulama ve izleme çalışmalarına da değinen Grossi, özellikle İran’la yaşanan sorunları değerlendirdi.

Toplantıda konuşan İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed İslami ise ABD'nin KOEP'ten tek taraflı çekilmesi sonucunda yaşanan sürece değinerek, bu ülkenin İran'a yönelik uyguladığı yaptırımların yalnız ülkesini değil üçüncü ülkeleri de olumsuz etkilediğini vurguladı.

Joe Biden'den Genel Kurul'a İran'a ilişkin mesaj!

ABD Enerji Bakanı Jennifer M. Granholm da nükleer güvenliğin sağlanması, iklim değişikliği ve karbon emisyonun azaltılması doğrultusunda ülkesinin yaptığı çalışmalara değindi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın Genel Kurula hitaben kaleme aldığı mesajını okuyan Granholm şu ifadelere yer verdi:

"Tüm ülkeleri, (NPT’nin) Ek Protokolü evrensel bir nükleer silahsızlanma standardı olarak benimsemeye çağırıyorum. Bu bağlamda ABD olarak İran nükleer anlaşmasının karşılıklı olarak uygulanmasına dönüşün sağlanması ve Kore Yarımadasının nükleer silahlardan arındırılması için çabalarımızı sürdürüyoruz."