image

PeyamaKurd - CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun CHP'li belediye meclisi adayları hakkında yaptığı açıklamalara tepki gösterdi.

Gökçen, "İçişleri Bakanı'nın görevi listelerle hafiyelik yapmak mıdır? Terörist dedikleri şahsın karşısına 'Nusaybin doğumlu' yazmışlar. Bari direkt olarak Kürt deseydiniz. Kürt olmanız terörist olmak için yeterli bir neden bu sürrealist listeye göre" ifadelerini kullandı.

Soylu, 22 Şubat günü yaptığı açıklamada, "325 PKK ve HDP iltisaklıyı CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi listelerinden meclis üyesi adayı yaptılar. Bunlar kim? Yukarıdan aşağıya önümüzdeki hafta isimlerini tek tek açıklayacağız" ifadelerini kullanmıştı.

Söz konusu açıklamadan sonra basında, CHP belediye meclis üyeleri hakkında istihbari bilgilerin yer aldığı 'İşte muhalefetin PKK'lı adayları' başlıklı haberler yayımlanmıştı.

‘Kürt olmanız, terörist olmanız için yeterli’

Gökçen, Bakan Soylu'nun açıklaması için "Tekil değil bir zincirin halkasıdır" dedi ve, “Listeyi incelediğimizde, iddia ettikleri 'terörle iltisaklı' olma durumuna kanıt olarak, Şanlıurfalı olmayı, 1969'da düzenlenen bir etkinliğe katılmayı öne sürüyorlar.

Terörist dedikleri şahsın karşısına 'Nusaybin doğumlu' yazmışlar. Bari direkt olarak Kürt deseydiniz. Kürt olmanız terörist olmak için yeterli bir neden bu sürrealist listeye göre. Bu insanlar YSK aday yeterlilik koşullarını sağlamışlar ki aday olmuşlar. İçlerinden biri dahi teröristse niye soruşturmadınız? Değilse, nasıl fişlersiniz?” sözlerini dile getirdi.