image

PeyamaKurd - Uluslararası devletler tarafından terör örgütü olarak bilinen Nijerya'nın kuzeydoğusunda ISWAP örgütü üyelerinin düzenlediği saldırıda Boko Haram lideri Ebubekir Şekau'nun öldüğü ileri sürüldü.

Ülkede "HumAngle" adlı internet sitesinde yer alan habere göre, Borno eyaletinin Timbuktu bölgesinde silahlı ISWAP üyeleri, Boko Haram'a karşı saldırı düzenledi. Yapılan saldırıda, örgütün kalesi olan Sambisa ormanını ele geçiren ISWAP üyeleri, Şekau'yu teslim aldı.

Saldırı sırasında terör örgütü üyeleri, Şekau'dan iktidarı bırakmasını ve diğer bölgelerdeki Boko Haram üyelerine ISWAP'ın otoritesine biat etmelerini ilan etmesini istedi. İstenilen açıklamayı yapmayan Şekau, üstündeki bombayı patlatarak intihar etti.

Nijerya ordusu daha önce, Boko Haram lideri Şekau'yu öldürdüğünü iddia etmişti.

Söz konusu örgütün 2009'dan bu yana düzenlediği kitlesel şiddet eylemlerinde 20 binden fazla kişi öldü. Örgüt, 2015'ten bu yana ülkenin sınır komşuları Kamerun, Çad ve Nijer'de de saldırılar yaptı.

Ayrıca örgüt içerisinde 2016'da başlayan liderlik krizi örgütün Ebu Musab el Barnawi ile Ebubekir Şekau arasında örgüt içinde bölünmeye neden oldu. Şekau, Boko Haram'ı yönetirken, Barnawi ise ISWAP'ı kurarak eylemlerini sürdürdü.