image

PeyamaKurd- ABD’li Demokrat Senatör Frank Pallone, 35 Demokrat ve Cumhuriyetçi senatörle birlikte bir mektup kaleme alarak Başkan Joe Biden'dan Türkiye'ye F-16 savaş uçaklarının satışı ve modernize edilmesi kararından vazgeçilmesini istedi.

Mektubun bir kopyasını sosyal medya hesabından paylaşan Pallone, "Erdoğan'ın istikrarı bozan eylemlerini ve uluslararası hukuk ihlallerini durdurmak için somut adımlar atılana kadar Türkiye'nin ordusunu desteklememeliyiz." ifadelerini kullandı.

Mektubun devamında,"Bu satışın reddedilmesini şiddetle istedik çünkü bu, Türkiye'nin ABD ve NATO'ya yönelik ittifak taahhütlerini ve rejiminin yurtiçinde ve yurtdışında işlemeye devam ettiği geniş insan hakları ihlallerini görmezden geldiği için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı ödüllendirecek." denildi.

“Bu silahlar, daha fazla ölüme yol açacak”

Senatörlerin kaleme aldığı mektupta,

“Amerikan gelişmiş savaş uçaklarının Türkiye'ye satışı, Erdoğan'ı aniden iyi bir müttefik olmaya teşvik etmeyecek. Büyük olasılıkla, bu silahlar bölgede daha fazla ölüme ve yıkıma yol açacaktır. Mesela, NATO ittifakını baltalama çabalarını ödüllendirmeye devam edersek Erdoğan'ın davranışını değiştirmeyeceğini gösteriyor. ABD, Türkiye'nin istikrarsızlaştırıcı eylemlerini ve uluslararası hukuk ihlallerini yurtiçinde ve yurtdışında durdurmak için somut adımlar atılana kadar Türkiye'nin ordusuna daha fazla destek vermemelidir.” ifadeleri kullanıldı.

“ Erdoğan’ı ödüllendirecek”

İtiraz mektubunda, “30 Haziran'da İspanya'nın Madrid kentinde düzenlenen Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) zirvesinde, Blok 70 F-16'ların potansiyel satışı ve Türkiye'ye mekanik güncellemeler hakkında yapılan yorumlardan derin endişe duyuyoruz.

Bu satışın reddedilmesini şiddetle istedik çünkü bu, Türkiye'nin ABD ve NATO'ya yönelik ittifak taahhütlerini ve rejiminin yurtiçinde ve yurtdışında işlemeye devam ettiği geniş insan hakları ihlallerini görmezden geldiği için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı ödüllendirecek.

Erdoğan sürekli olarak, müttefiklerinin ortak çıkarlarının üzerinde kişisel kazanç için bölücü taktiklere öncelik vermeyi seçti. Finlandiya ve İsveç'in saçma ve alakasız tavizler alana kadar NATO'ya katılmasını engelleme kararı, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ittifakın on yıllardır karşılaştığı en büyük krizi tetiklediğinden beri NATO'nun stratejik duruşunu desteklemek için asgari düzeyde çaba sarf ettiğini açıkça ortaya koyuyor.” denildi.

“Bunlar, bir müttefikin eylemleri değildir!”

Uzun bir açıklama mahiyetinde olan mektup, şu şekilde devam ediyor:

“Erdoğan'ın NATO ittifakının ortak yararına aykırı alarm verici taktikleri kullanması sürpriz olmamalı. Rejimi, yıllardır Doğu Akdeniz, Orta Doğu, Güney Kafkasya ve Kuzey Afrika'yı istikrarsızlaştırmak için askeri gücünü defalarca kullandı. Türk ve Türk destekli kuvvetler, bu saldırılar sırasında, Irak, Suriye ve Dağlık Karabağ'daki hastaneler ve okullar gibi sivil hedefleri kasten bombalamak da dâhil olmak üzere, savaş suçları işlemek için Amerikan yapımı silah ve bileşenleri kullandı. Ayrıca, Yunanistan ve Kıbrıs gibi NATO müttefiklerinin ve ortaklarının egemen topraklarını ihlal etmek için defalarca kullanıldılar. Bunlar, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'ya bağlı bir müttefikin eylemleri değildir.

Amerikan gelişmiş savaş uçaklarının Türkiye'ye satışı, Erdoğan'ı birdenbire iyi bir müttefike dönüşmeye teşvik etmeyecek. Daha büyük olasılıkla, bu silahlar bölgede daha fazla ölüm ve yıkıma yol açacaktır. Türkiye, ABD silahları ve askeri operasyonları hakkında önemli taktik bilgileri potansiyel olarak Rusya'ya ifşa eden S-400 füze savunma sistemlerini kullanmaya devam ediyor.”

 

“İnsan haklarını kötüye kullanmaya devam ediyor”

“Buna ek olarak, Erdoğan rejimi iktidardaki hakimiyetini sürdürmek için haksız seçimleri teşvik etmeye, sivil toplumu bastırmaya ve içeride insan haklarını kötüye kullanmaya devam ediyor. Türkiye ekonomisi gerilerken ve Erdoğan tüm zamanların en düşük seviyesindeyken, doğrudan onun baskıcı iktidar partisi tarafından kontrol edilen haber kaynakları, NATO zirvesinde elde edilen tavizlerde olduğu gibi, onu desteklemek için her türlü büyük silah satışını propaganda olarak kullanacak.”

“Yanıtınızı bekliyoruz”

“Yönetiminiz, Türkiye'ye yeni F-16'ların ve modernizasyon kitlerinin satışını artırmaya çalışırken, Kongre Üyeleri olarak bunun ilerlemesini önlemek için bize verilen her türlü önlemi alacağımızı lütfen bilin. Emsal, NATO ittifakını baltalama çabalarını ödüllendirmeye devam edersek Erdoğan'ın davranışını değiştirmeyeceğini gösteriyor."

"ABD, Türkiye'nin istikrarsızlaştırıcı eylemlerini ve uluslararası hukuk ihlallerini yurtiçinde ve yurtdışında durdurmak için somut adımlar atılana kadar Türkiye'nin ordusuna daha fazla destek sağlamamalıdır. Bu endişelere gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz ve zamanında yanıtınızı bekliyoruz.”